KUKA KR 1000 Titan FAW Group'ta Silindir Bloklarını Monte Ediyor

KUKA KR 1000 Titan FAW Group'ta Silindir Bloklarını Monte Ediyor

KUKA robotlarının kullanımı Çin'de ağır yük dizel motorlarının üretiminde Benchmark oluşturuyor.

Avrupa'da genel olarak tanınmayan FAW Group Çin'deki en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesidir. FAW Group Corporation'ın yüzde yüz kardeş kuruluşu olan FAW Jiefang Automotive Co., Ltd. Wuxi Diesel Engine Works Şubat 2012'de yıllık 125.000 ünite kapasiteyle ağır yük dizel motorlarına yönelik bir üretim tesisini hizmete soktu. Augsburg'lu robotlar geniş bir görev yelpazesini üstleniyor. Burada önemli olan 700 kg ağırlığa sahip silindir bloklarının KUKA KR 1000 titan ile kaldırılmasıdır.

 

Masif silindir bloklar ağır yük robotlarına gereksinim duyar

Özellikle zorlayıcı işlemler, montaj hattında, 700 kg'a kadar ağırlığa sahip 6DM dizel motorlarının silindir blokları örneğin montaj için silindir bankı, krank mili ve yağ karterinden döndürülmek durumunda olduğunda daima görülür. Döndürme ve kaldırma düzenekleri ve buna göre insan gücüyle yapılan konvansiyonel bir taşıma, yüksek alan gereksinimi ve eksik verimden dolayı elenir. 500 ila 700 kg arası bir iş parçası ağırlığı ve 200 kg ağırlığında bir kavrayıcı dikkate alındığında, bu işlem için yalnızca 1000 kg taşıma kapasitesine sahip robotlar söz konusu olur. 

 

KUKA titanyumu silindir bloku kolaylıkla işliyor

Montaj öncesi yaklaşık 500 kg ağırlıktaki silindir bloku iş istasyonuna geldiğinde KUKA KR 1000 titan sensör komutası ile onu kavrar ve bir iş parçası taşıyıcı üzerine koyar. Buradan sonra silindir bloku; biyel kolu, silindir, yağ karteri vb. montajının program dahilinde olduğu birden çok işlem adımından geçer. Söz konusu montaj işlemleri sırasında robotun silindir blokunu tam 90 derece olmak üzere belirlenen bir konumda döndürmesi gerekir. Tamamlandıktan sonra artık 700 kg olan silindik bloku, KR 1000'in kendisini kavradığı ve 180 derece döndürerek, üzerinden montajlanmış blokun yolculuğuna montaj hattında devam ettiği üst iş parçası taşıyıcıya yerleştirdiği iş istasyonuna yeniden ulaşır.